Statok Salajna

Starostlivo zreštaurovaný statok Salajna leží v krásnej krajine medzi Františkovými a Mariánskymi lázňami. Ešte v roku 2004 bol na zozname najohrozenejších nehnuteľných pamiatok a po náročnej rekonštrukcii finančne podporenej Karlovarským krajom, Ministerstvom kultúry a Európskou úniou sa stal unikátnym miestom, ktoré si možno prenajať na týždennú dovolenku alebo len na víkend.

O pohodu až osemnástich hostí sa postará tepelné čerpadlo IVT zem/voda s výkonom 14 kW, ktoré odoberá teplo z kolektora ukrytého pod trávnikom v záhrade. Kolektor má plochu 1600 m2 a je tak pripravený na pripojenie druhého tepelného čerpadla pre susednú rekonštruovanú budovu, ktorá kapacitu objektu ešte rozšíri. Okrem vykurovania sa tepelné čerpadlo stará aj o prípravu teplej vody, ktorej je dostatok aj v prípade, ak sa celé osadenstvo penziónu vráti z náročného cyklistického výletu a vrhne sa pod sprchy.

Statok Salajna získal prvé miesto v súťaži Stavby Karlovarského kraja v kategórii zachránené pamiatky. Ukazuje, že spojenie modernej technológie tepelných čerpadiel a 200 rokov starej budovy je nielen možné, ale aj veľmi výhodné, pretože vďaka nízkym nákladom umožňuje vykurovať aj budovy, ktoré nie je možné zatepliť podľa dnešných štandardov.