Obec Borová Lada

Projekt "Využitie zemného tepla pre vykurovanie obecných objektov v obci Borová Lada" je jedným z najväčších a najkomplexnejších príkladov využitia obnoviteľných zdrojov energie v Českej republike.

Prvé tepelné čerpadlá

S tepelnými čerpadlami sa v Borovej Lade začalo v roku 2000. Na začiatku novinka nebola v obci prijímaná vrelo. Konzervatívne obyvateľstvo v obecných bytových jednotkách sa bránilo dôkladne a temperamentne. Jeden z vtedajších zamestnancov obecného úradu spomína: „Bol tu nájomník, ktorý povedal, že ak mu niekto vlezie do bytu s tepelným čerpadlom, že ho rozseká sekerou. Dnes sa tomu všetci smejeme, pretože rok nato sa verejne ospravedlnil a priznal, že iné kúrenie by už nikdy nechcel.“ Hlavný problém bol vo vnímaní tepla z kúrenia pôvodnými telesami a novými radiátormi. Šumavčania, ktorí po celé generácie prikladali do pecí smolné polená, sa ťažko zmierovali s faktom, že radiátor vykuruje a pritom sa naň dá bez problémov siahnuť.

História inštalácií tepelných čerpadiel

Prvé okamihy, keď sa Stanislava Barantálová dozvedela o možnosti zavedenia tepelných čerpadiel do obce Borová Lada, majú dátum roku 1996. Vtedy sa pani starostka nechala inšpirovať na komerčnej prezentácii, kde bola aj firma Veskom zaoberajúca sa montážou tepelných čerpadiel IVT. O rok neskôr (1997) bola inštalácia tepelných čerpadiel súčasťou pilotného projektu pre Regionálnu rozvojovú agentúru Šumava - Stachy. Projekt to bol ozaj veľký, pretože obec z roka na rok pracovala s rozpočtom takmer päťkrát väčším – 17 miliónov, oproti predchádzajúcim rokom, keď mala 3 až 4 milióny.

Vykurovanie pomocou tepelných čerpadiel sa zaviedlo v roku 2000 do budovy obecného úradu, materskej školy a štyroch bytových domov v majetku obce. Na obecnom úrade si vtedy určite všetci oddýchli, pretože moderné vykurovanie bolo zavŕšením mnohoročného hľadania úsporného a ekologického vykurovania. Vo všetkých doterajších štúdiách vychádzali iné druhy vykurovania totiž veľmi draho. Majitelia bytových domov, ktorí sa k zavedeniu tohto spôsobu vykurovania stavali skepticky, boli po prvej vykurovacej sezóne veľmi príjemne prekvapení. Od obce dostali naspäť preplatky peňazí. Úspory vo vykurovaní boli totiž ešte vyššie, než sa predpokladalo.

O dva roky neskôr sa tepelné čerpadlá inštalovali aj v obecnom penzióne Borůvka. Nový spôsob vykurovania obecného majetku inšpiroval konečne aj niektorých súkromníkov, takže v roku 2004 sa čerpadlá zaviedli do dvoch radových rodinných domov. Okrem toho sa v tom istom roku pokračovalo s inštaláciami ‚na obecnom‘. Tepelné čerpadlá dostala obecná knižnica a ďalšie obecné byty, ktoré vznikli nadstavbou nad materskou škôlkou.

V ďalšej fáze prišla na rad základná škola a ďalšie rodinné domy. Samotná obec má asi 240 obyvateľov. Vykurovanie tepelnými čerpadlami dnes používa viac ako polovica z nich. Obec Borová Lada získala cenu za vykurovanie tepelnými čerpadlami IVT – bronzovú sošku ENERGY GLOBE 2006.